Blog Dandy Yourself...

Modny, Stylowy, Elegancki

To trzy najważniejsze słowa w świecie mody. Słyszymy je powtarzane jak mantrę, w kółko, w każdym medium. Telewizja krzyczy: Modny! Gazety dla facetów albo dla kobiet (w tym wypadku to naprawdę nie ma znaczenia) nawołują: Stylowy! A ja mówię – Elegancki. Dlaczego? Bo elegancja to wartość ponadczasowa i niezależna od tego, czy coś jest modne i stylowe. Elegancja to styl życia, a nie mało wysmakowany epitet, opisujący coś, co trudno jest zmierzyć. Elegancja to wartość, a nie opis rzeczywistości, nie ważne jak modnej i stylowej…

Modny

Co to właściwie znaczy modny? To znaczy taki, który jest aktualnie w modzie. Modę rozumiem jako ogół tego, co się nosi, ale to pojęcie jest strasznie pojemne. W różnych krajach, są różne obyczaje, które wpływają na to co jest modne. W każdym społeczeństwie możemy też wprowadzić podział według podobnych upodobań do konkretnych strojów. Moda jest więc pojęciem zależnym od uwarunkowań kulturowych, społecznych, historycznych i geograficznych danego społeczeństwa.

Ale z drugiej strony, moda przecież “przychodzi”. A w dobie bardzo łatwej komunikacji to “przyjście” mody nie trwa dekad, tylko kilka lat lub mniej. I tak przykładowo obserwujemy modę na drewniane okulary. Albo już mijającą modę na brody. Moda zakłada więc, że ktoś kiedyś rozpoczął, a potem rozpropagował np. noszenie określonych ubrań. Modę można więc przejąć i łatwo jest być modnym.

Stylowy

A stylowy? Co w takim razie znaczy stylowy? To chyba proste – taki, który ma styl. Tylko co to jest ten styl? Jak da się go zmierzyć, określić? Ano chyba się nie da. Styl jest dla mnie czymś bardzo osobistym, indywidualnym. Styl to nie tylko wygląd zewnętrzny. To raczej suma tego jak wyglądamy, jak się zachowujemy, jak się ze sobą obnosimy.  Mieć swój styl, to znaczy wybijać się na tle innych, prezentować jakiś spójny zestaw cech, definiujących właśnie nas.

O ludziach mówi się, że mają styl. Próbujemy wtedy uchwycić ten zestaw cech, bo czujemy że są ze sobą spójne i powtarzalne. Mamy też wrażenie, że łączą się one z charakterem danej osoby. I myślę, że to jest bardzo ważny element – połączenie tego, co możemy zobaczyć z tym, czego nie widzimy. Jeśli ktoś ma styl, to czujemy, że to wypływa z głębi, z jego przekonań, doświadczenia, poglądów na świat.

Z drugiej strony używamy określenia, że coś jest stylowe. Co to właściwie znaczy? Czy to próba powiedzenia, że coś jest w naszym stylu? Że gdyby ktoś się w to ubrał, byłby stylowy? Nie wiem. Potraktujmy to jako zagadkę – chętnie usłyszę, jak Ty to rozumiesz – napisz w komentarzu!

Mawia się też, że “moda przemija a styl zostaje”. Bo styl nie jest zależny od tego co modne. To dobra wiadomość. Zła natomiast jest taka, że ze stylem trzeba się urodzić. Nie da się go nabyć ani wyuczyć. Albo się styl ma, albo nie.

Elegancki

Wisienka na torcie. Elegancja, tak jak napisałem wcześniej, to styl życia. To dziedzina wychodząca daleko poza ramy tego jak należy się ubierać. Elegancję rozumiem przez między innymi wysokie walory estetyczne naszego ubioru. W Elegancji nie ma pytań o to, czy coś jest modne, czy stylowe. Elegancja ma swoje własne prawa. I obowiązki. Bo elegancja to także to, jak się zachowujemy, jak odnosimy się do innych ludzi, jak się wysławiamy. Elegancja to dla mnie synonim bycia Gentlemanem.

Co różni elegancję i styl? Wszystko. To dwa zupełnie inne koncepty, które mogą się jednak ze sobą przeplatać. Bo w elegancji też można mieć swój styl. Można być szarmanckim. Można nosić zawsze ten sam krawat. Albo mówić do wszystkich per “Przyjacielu”. Można budować dookoła siebie otoczkę i aurę wyróżniającą nas na tle innych eleganckich ludzi.

Jak ma się elegancja do mody? Chyba tylko tak, że ostatnio stało się modne bycie eleganckim.

 

michal_profil

The Dandy

1467392985_Aquicon-Facebook1467392991_Aquicon-Instagram1467396347_Aquicon-GooglePlus1467392994_Aquicon-Pinterest1467396325_Aquicon-Twitter1467396342_Aquicon-Tumblr