Blog Dandy Yourself...

W tym roku po raz pierwszy w życiu miałam okazję być Świadkową. Ogromnie ucieszyłam się, że to właśnie na ślubie mojego brata przypadnie mi w udziale ta funkcja. Mając już to doświadczenie za sobą, postanowiłam napisać poradnik dla świadkowej. Będzie on pomocny dla każdej z Was, która ma to zadanie przed sobą. Dzięki niemu zwrócisz uwagę na ważne elementy, o których Świadkowa powinna wiedzieć, a być może często jest ich nieświadoma. Gotowa?


To wielki zaszczyt

Zacznę od tego, że bycie świadkową / druhną to zaszczyt. Jeżeli więc poproszono Cię o pełnienie tej roli, to możesz czuć Cię wyróżniona, bowiem w oczach Panny Młodej nigdy nie jest to przypadkowa osoba. Najczęściej w tym charakterze występuje przyjaciółka, siostra, bądź inna bliska osoba. Ale godząc się na tę funkcję musisz być świadoma, że jest to bardzo odpowiedzialna rola. Jeżeli więc do tej pory miałaś poczucie, że jedynym zadaniem Świadkowej jest dumnie brylować obok Panny Młodej, to musisz przeczytać poniższy post.

 

 

Na długo przed…

Tak naprawdę rolę Świadkowej zaczniesz pełnić na długo przed dniem ślubu i wesela. Dlatego godząc się na tę funkcję powinnaś być świadoma odpowiedzialności. Musisz być wsparciem dla przyszłej Panny Młodej, bowiem będziesz dla niej osobą do której zwróci się jako pierwsza z wieloma poradami. Jakiego rodzaju pytania i wątpliwości mogą to być?

 • rodzaj dekoracji sali i kościoła
 • wybór bukietu ślubnego
 • atrakcje weselne
 • pierwszy taniec
 • temat przewodni wesela
 • makijaż i fryzura ślubna
 • pomoc w wyborze sukni ślubnej
 • zabawy podczas wesela
 • lista gości i usadzenie
 • rezerwacja noclegów dla gości
 • odbiór gości przyjezdnych

 

Wieczór panieński

Organizacja wieczoru panieńskiego nie zawsze jest łatwym zadaniem. Nie tylko musisz go zaplanować i zorganizować, ale także zebrać wszystkie dziewczyny, które mają w nim uczestniczyć. Najczęściej odbywa się on na tydzień/ dwa przed zaplanowanym ślubem. Organizację jednak powinnaś zacząć dużo wcześniej. Jeżeli znasz przyszłą Pannę Młodą na wylot i wiesz jak lubi się bawić, masz ułatwione zadanie. Niemniej jednak pamiętaj, że jeżeli nie jesteś pewna, czy spodobają jej się przygotowane atrakcje, ustal z Nią jak ONA chce, aby wyglądał ten czas. To mają być niezapomniane chwile, podczas których to przede wszystkim Przyszła Młoda ma się czuć dobrze i komfortowo.

 

Tuż przed uroczystością

W dniu ślubu musisz być gotowa na wszystko. DOSŁOWNIE! Z własnego doświadczenia wiem, że przypadki chodzą po ludziach i to w najmniej oczekiwanym momencie. Jesteś ciekawa co mi i Dandysowi przydarzyło się w tym dniu? Wyobraź sobie, że o 15 mamy odjazd do ślubu, a o 14:00 dzwoni Michał spod myjni i mówi: “Sylwia, samochód mi nie chce odpalić”. Cała w emocjach odpowiadam, że nie mam ochoty na głupie żarty. Tylko, że właśnie wtedy Dandys pierwszy raz w życiu nie żartował. Na szczęście w tej sytuacji mogłam liczyć na Świadka, który pojechał po Michała i przywiózł go na miejsce 🙂

 

Ale wróćmy do gotowości. W tym dniu jesteś osobą, na którą Panna Młoda liczy najbardziej. Dlatego powinnaś zjawić się w Jej domu odpowiednio wcześniej, żeby pomóc w ostatnich przygotowaniach. Nie tylko w ubraniu sukni ślubnej Pani Młodej, ale także dopilnowaniu, aby Pan Młody i Świadek prezentowali się równie pięknie i nie zapomnieli o detalach, np. kwiatkach w butonierce.

 

Przed samym wyjściem z domu, razem ze Świadkiem powinnaś stać na straży i dopilnować, aby niczego nie zapomnieć. Szczególnie własnego dowodu osobistego! Będzie on potrzebny do złożenia podpisu w dokumentacji 😉

 

 

W trakcie ślubu

To są największe emocje i wtedy właśnie to Ty powinnaś zachować spokój i uwagę. Ja wiem – łatwo pisać! Mi samej ciężko było opanować łzy. W końcu brat się żenił i wzruszający był widok szczęścia w Jego i Jej oczach. Niemniej jednak musisz cały czas być w pogotowiu! Nie bez powodu znajdujesz się za Panną Młodą. To Ty musisz zadbać o Jej komfort, poprawiając welon, suknię, trzymając wiązankę, czy podając chusteczki. Po ceremonii także powinnaś stać obok Młodych i razem ze Świadkiem odbierać prezenty od gości.

 

 

Podczas wesela

Przede wszystkim UŚMIECHAJ SIĘ! To radosny dzień, nie powinnaś siedzieć smutna przy stole. Wręcz przeciwnie – powinnaś zabawiać gości zarówno rozmową, jak i tańcem oraz dbać o to, aby wszyscy się komfortowo czuli. Bądź także ‘pod ręką’ Panny Młodej. Zadbaj o to, aby pójść z Nią do toalety, poprawić Jej makijaż, czy wspomóc w awaryjnej sytuacji.

 


Nie przyćmij Panny Młodej!

Na koniec zasada, co do której nie mam żadnych wątpliwości. Pomimo tego, że Świadkowa to bardzo ważna osoba na ślubie, to nie możesz zapomnieć o tym, że pierwszą rolę w tym dniu gra PANNA MŁODA. Dlatego też powinnaś zachować skromność zarówno swoim ubiorem, jak i zachowaniem. Twoja sukienka powinna być skromna i elegancka. Pod żadnym pozorem nie może być biała – ten kolor jest zarezerwowany dla najważniejszej kobiety w tym dniu.

Możesz skonsultować z Panną Młodą swój ubiór, być może Ona także ma pomysł na to, jak ma wyglądać jej starsza druhna. Przedyskutujcie to! Nie zapomnijcie także o wiązance, która powinna nawiązywać do bukietu ślubnego Panny Młodej.

 

Moje doświadczenie

Trzymając się powyższej zasady, ja postawiłam na długą, prostą, pudrowo-różową sukienkę oraz buty w podobnym odcieniu. Włosy spięłam z tyłu w delikatnego koka, wypuszczając kilka pasm włosów z przodu. W związku z tym, że moja sukienka miała dekolt, postawiłam na bardzo długie, złote kolczyki. W kościele uzupełniłam stylizację płaszczem w ciemniejszym o jeden odcień kolorze oraz złotą torebkę.

 

Wniosek jaki nasuwa mi się z przygotowań własnej stylizacji na ten dzień – NIE ZOSTAWIAJ TEGO NA OSTATNIĄ CHWILĘ. Ja to zrobiłam i moja wymarzona suknia, która przyszła na tydzień przed ceremonią , na żywo okazała się być ciut za duża i mało reprezentatywna. Dobrze, że wcześniej zamówiłam sukienkę awaryjną, która finalnie była tą główną. Ja czułam się w niej świetnie. Daj znać w komentarzu, co Ty myślisz? I czy też szykujesz się do tej roli? 🙂

 

Zdjęcia: Maciej Grzegory.

Dandy Lady

1467392985_Aquicon-Facebook1467392991_Aquicon-Instagram1467396347_Aquicon-GooglePlus1467392994_Aquicon-Pinterest1467396325_Aquicon-Twitter1467396342_Aquicon-Tumblr